Badania okresowe pracowników
Zgodnie z art. 229 §2 KP każdy pracownik podlega badaniom okresowym. Badania te są wykonywane z częstotliwością ustalaną przez lekarza profilaktyka. Lekarz profilaktyk ma obowiązek brać pod uwagę co najmniej 2 kryteria, które będą przesądzały o częstotliwości badań okresowych, a mianowicie:
1) stan zdrowia konkretnego pracownika
2) stanowisko pracy jakie zajmuje pracownik
Biorąc pod uwagę te dwa kryteria oraz kierując się wskazówkami metodycznymi stanowiącymi załącznik do rozporządzenia w sprawie badań profilaktycznych, lekarz profilaktyk ustala termin kolejnego badania. Jeśli chodzi o stanowiska związane z pracą biurową czy np. nauczycieli to często te badania okresowe są wykonywane średnio co 5 lat. Ze wskazówek metodycznych może wynikać, że stanowiska związane z czynnikami szkodliwymi jak substancje chemiczne wymagają badania okresowego nie rzadziej niż co roku. Czy ustalona częstotliwość badań okresowych jest bezwzględnie wiążąca dla pracodawcy? Czy pracodawca może wcześniej skierować pracownika na badanie? Tak, zawsze pracodawca będzie miał prawo wystawić pracownikowi skierowanie na badanie okresowe w takim terminie w jakim pracodawca uważa iż należy zweryfikować stan zdrowia pracownika w kontekście wykonywanej pracy.
Podstawą obowiązku pracowniczego poddania się takim badaniom będzie art. 211 pkt 5 KP, który stanowi iż do podstawowych obowiązków pracownika w zakresie bhp należy m.in. poddawanie się wstępnym, okresowym, kontrolnym oraz innym badaniom i stosowanie się do badań lekarskich. Drugą podstawą poddania się pracownika takiemu badaniu okresowemu z częstotliwością wskazaną przez pracodawcę będzie art. 100 §2 pkt 4 KP. Przepis ten określa obowiązek dbałości o dobro zakładu pracy. Jest to obowiązek przypisany do każdego pracownika niezależnie od podstawy zatrudnienia, charakteru wykonywanej pracy.
skierowanie na badania okresowe
Wystawienie skierowania na badania okresowe pracownika przez pracodawcę przed nadejściem terminu ustalonego przez lekarza w orzecznictwie zapadało wiele rozstrzygnięć. Stanowisko Sądu Najwyższego jest tu jednoznaczne, a mianowicie SN uważa, że wystawienie skierowania wcześniej niż ustalił to lekarz jest w pełni legalne. Wyrok SN z 2002 I PK 44/02 roku definiuje pojęcie aktualnego orzeczenia lekarskiego w rozumieniu art. 229 §4 KP. Artykuł ten stanowi, pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. SN definiuje aktualne orzeczenie lekarskie w następujący sposób – jest to orzeczenie lekarskie stwierdzające stan zdrowia pracownika w dacie, w której ma być dopuszczony do pracy. Orzeczenie lekarskie zachowuje aktualność w okresie wymienionym w tym orzeczeniu. Staje się nieaktualne w przypadku wystąpienia w tym okresie zdarzeń, które mogą wskazywać na zmianę stanu zdrowia pracownika.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz