wtorek, 1 stycznia 2013

Badania profilaktyczne - badania kontrolne pracownika


badania kontrolne pracownika

Badania kontrolne pracowników

Zgodnie z art. 229 §2 KP w przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni spowodowanej chorobą, pracownik musi być poddany badaniu kontrolnemu. Badania kontrolne nie mają powszechnego charakteru tak jak badania wstępne czy okresowe, gdyż badaniom wstępnym i okresowym musi być poddany każdy pracownik.



Przy badaniach kontrolnych chodzi o nieobecność w pracy dłuższą niż 30 dni spowodowaną wyłącznie chorobą. Jeśli zatem pracownik jest nieobecny w pracy z przyczyn usprawiedliwionych dłużej niż 30 dni, z przyczyn innych niż choroba, to pracodawca nie ma obowiązku kierowania pracownika na badania kontrolne. Jednak zawsze pracodawca będzie miał prawo skierowania pracownika na badanie, które to będzie już badaniem okresowym przed nadejściem terminu ustalonego przez lekarza jeśli uzna że nieobecność pracownika w pracy usprawiedliwiona, z innych przyczyn niż choroba wymaga zweryfikowania jego stanu zdrowia.
            
Jeżeli pracownik odmawia poddania się m.in. badaniu kontrolnemu to pracodawca może powołując się na art. 211 pkt 5, art. 100 §2 pkt.4, nawet dokonać rozwiązania niezwłocznego na podst. art. 52 KP. Taka odmowa poddania się badaniu kontrolnemu może rodzić po stronie pracodawcy prawo do odsunięcia pracownika od wykonywanej pracy z pozbawieniem go jednak  prawa do wynagrodzenia.
            
Nieprzeprowadzenie badania kontrolnego po nieobecności trwającej dłużej niż 30 dni, bądź też wykonanie takiego badania kontrolnego po terminie wskazanym w kodeksie może być potraktowane jako przyczyna zewnętrzna wypadku przy pracy.
            
W orzecznictwie zrodziło się pytanie czy po nieobecności trwającej dłużej niż 30 dni pracownik może skorzystać bezpośrednio po tej nieobecności z urlopu wypoczynkowego? Czy w szczególności po takiej nieobecności może skorzystać z urlopu na żądanie? Do 2008r. przyjmowano w sposób powszechny następującą interpretację tego problemu: pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy po chorobie trwającej dłużej niż 30 dni, a zatem nie może mu udzielić bez przeprowadzenia badań kontrolnych urlopu wypoczynkowego. Udzielenie bowiem urlopu po takiej nieobecności bez badań kontrolnych oznaczałoby dopuszczenie do pracy, bowiem urlop wypoczynkowy jest rodzajem zwolnienia od pracy, a zatem nie może być udzielony osobie niezdolnej do świadczenia pracy z powodu choroby.

2 komentarze:

  1. Takie badania dla pracownika to podstawa, to konieczność. I dla tego który już pracuje i dla tego co dopiero ma zacząć pracować. Jeśli szukam pracownika fizycznego to muszę liczyć się z tym, że będę ponosić koszty badań, szkoleń.

    OdpowiedzUsuń
  2. Stan zdrowia pracownika tak naprawdę trzeba weryfikować w wielu sytuacjach, regularnie wykonuje się także badania okresowe czy pracownik jest zdolny do pracy. I tu potrzebna już medycyna pracy i lekarz który zajmie się profesjonalnie oceną stanu zdrowia takiej osoby. Firmy zazwyczaj mają sprawdzone placówki które dla nich takie usługi świadczą.

    OdpowiedzUsuń