niedziela, 6 stycznia 2013

Szkolenia wstępne BHP, szkolenia okresowe pracowników

szkolenia wstępne bhp, szkolenia okresowe pracowników

Wyróżniamy 2 rodzaje szkoleń bhp dla pracowników: szkolenia wstępne oraz okresowe. Szkolenia wstępne BHP dzielą się na: szkolenia ogólne oraz szkolenia stanowiskowe.



Szkolenia wstępne pracowników jak i szkolenia okresowe mają wspólny cel, którym jest przekazanie wiedzy na temat przepisów i zdobycie umiejętności.
Jednak różnią się zakresem podmiotowym. Jeżeli chodzi o szkolenie wstępne ogólne to każdy pracownik przed dopuszczeniem go do pracy musi przejść szkolenie wstępne ogólne. Złagodzenie tego rygoryzmu dokonało się w 2002 roku, dodano do art. 2373 §2 KP zdanie drugie, z którego wynika, że jeżeli następuje ponowne zatrudnienie tego samego pracownika na tym samym stanowisku jakie zajmował poprzednio, a ponowne zatrudnienie następuje bezpośrednio po ustaniu poprzedniego ( nie później niż w ciągu 30 dni) to pracodawca jest zwolniony z obowiązku przeprowadzania szkolenia wstępnego ogólnego.
            Szkolenie wstępne stanowiskowe. Zgodnie z §11 rozporządzenia w sprawie szkoleń bhp jest adresowane to wymienionych w tym paragrafie i tylko w tym pracowników. To szkolenie stanowiskowe będzie przeprowadzane przed dopuszczeniem pracownika do pracy na stanowisku robotniczym bądź tez na stanowisku gdzie występują warunki uciążliwe dla zdrowia lub szkodliwe oraz będzie to szkolenie wykonywane wobec pracownika przenoszonego na stanowisko robotnicze lub związane z uciążliwością dla pracownika. Wynika więc z tego, że na gruncie aktualnego stanu prawnego od 2004 roku szkolenie wstępne stanowiskowe nie musi być już wykonywane wobec każdego pracownika. Jeżeli pracodawca chce to może wobec każdego pracownika przeprowadzić to szkolenie, ale nie musi.

Szkolenia okresowe
Zakres podmiotowy tego szkolenia jest ustalony w §14 rozporządzenia w sprawie szkoleń bhp. Szkolenie okresowe musi być wykonywane wobec pracowników zajmujących stanowiska robotnicze, inżynieryjno – techniczne, wobec pracowników służby bhp oraz wobec pracowników administracyjno-biurowych o ile ci pracownicy administracyjno-biurowi wykonują pracę w kontakcie z czynnikami szkodliwymi, uciążliwymi. Zgodnie z §2 punkt 1 rozporządzenia takie szkolenie bhp stanowiskowe będzie przeprowadzane także wobec cudzych pracowników jeżeli zostali skierowani do pracy u określonego pracodawcy, np. leasing pracowniczy.

Czas i częstotliwość przeprowadzania szkoleń
Kodeks pracy nie wypowiada się jednoznacznie. Natomiast z §14 rozporządzenia w sprawie szkoleń bhp wynika że czas i częstotliwość szkoleń bhp ustala pracodawca po konsultacji z przedstawicielami pracowników. Pracodawca również decyduje o treści tego szkolenia oraz odpowiada za treść szkolenia, także wtedy gdy pracodawca zleci przeprowadzenie szkolenia jednostce zewnętrznej upoważnionej do przeprowadzania szkoleń bhp. Rozporządzenie określa pewne minimalne częstotliwości, np. jeśli chodzi o szkolenia okresowe na stanowiskach robotniczych nie rzadziej niż na 3 lata, na stanowiskach administracyjno-biurowych nie rzadziej niż raz na 6 lat. Dla pracowników czas trwania szkolenia jest ogromnie istotne ponieważ szkolenia odbywają się wyłącznie w godzinach pracy. Za czas pracy poświęcony na szkolenie pracownik zachowuje pełne wynagrodzenie. Wynika to z §3 art. 2373. Zatem szkolenie bhp jest wykonywane w stosunku do już zatrudnionego pracownika.
Z orzecznictwa wynika, że jeżeli szkolenie było przeprowadzane po godzinach pracy to należy to potraktować jako wykonywanie pracy w godzinach nadliczbowych, za które przysługuje pracownikowi prawo do wynagrodzenia jak za godziny nadliczbowe.

4 komentarze:

  1. U nas w firmie niedługo mija termin okresowego szkolenia z zakresu BHP dla pracowników biurowych i szef zatrudnił już http://www.delphi.edu.pl/" , w celu przeprowadzenia takiego szkolenia. Oczywiście odbędzie się to w godzinach nadliczbowych.

    OdpowiedzUsuń
  2. Szkolenia wstępne u mnie były bardzo pobieżne pamiętam że wiele z nich nie wyniosłam. Ale kolejne prowadzone już przez https://www.seka.pl/uslugi/szkolenia-i-uprawnienia-zawodowe/kurs-bhp/ rzeczywiście znacznie poszerzyły moją wiedzę na tematy przepisów i zasad higieny pracy.

    OdpowiedzUsuń
  3. Szkolenia dla pracowników to konieczność. Byłem w jednej firmie gdzie kazali mi pracować bez bhp nawet... nie zgodziłem się, przepisy to podstawa, bezpieczeństwo. Zaraz patrzyłem na praca opolskie czy można lepszą pracę znaleźć i ile może mi to zająć. Jak się okazało nie brakuje takich ogłoszeń w sieci.

    OdpowiedzUsuń
  4. Jak najbardziej ja również tego typu szkolenia przechodziłem i jestem również zdania, ze warto jest co nieco wiedzieć o samych znakach ostrzegawczych w magazynach. Kiedy ktoś jest tą sprawą zainteresowany to właśnie w artykule https://znaki-bhp.pl/znaki-ostrzegawcze-w-magazynie bardzo dokładnie to wyjaśniono.

    OdpowiedzUsuń