Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
Ze względu na cel tych
obowiązków możemy je podzielić na obowiązki prewencji bezpośredniej i
pośredniej. Cechą wspólną tych obowiązków jest cel i sposób ich egzekwowania.
Możliwe będzie wykorzystanie sporu indywidualnego przed sądem pracy,
wykorzystanie prawa pracownika do powstrzymania się od niewykonywania pracy,
wykorzystanie sporu zbiorowego.
1.
Grupa obowiązków prewencji bezpośredniej o adresacie zindywidualizowanym:
- Obowiązek pracodawcy przeprowadzenia badań profilaktycznych, art. 229 KP,
- Obowiązek pracodawcy przeprowadzenia szkoleń BHP wobec pracowników, art. 237 zn. 3 i nast. KP,
- Obowiązek zapewnienia pracowników środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia roboczego, art. 237 zn. 8 i nast.
2. Grupa obowiązków prewencji bezpośredniej o adresacie zbiorowymWykonanie ich nie decyduje wprost, natychmiast o bezpieczeństwie indywidualnie oznaczonych pracowników. Będą to obowiązki dotyczące obiektów budowlanych i pomieszczeń pracy, art. 213-220 KP oraz rozporządzenie Ministra Pracy z 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów BHP https://www.icd.pl/upload/wysiwyg/PORADNIK%20BHP/PRZEPISY/rozporzadzenie_w_sprawie_ogolnych_przepisow_bhp.pdf . W rozporządzeniu zostały określone wymagania dotyczące m.in. zapewnienia pracownikom urządzeń higieniczno – sanitarnych, oświetlenia, ogrzewania, wentylacji oraz organizacji pracy związanej z bezpieczeństwem i higieną pracy. Do tej grypy obowiązków zaliczymy nowe obowiązki które weszły w życie od 18 stycznia 2009 r.: obowiązek przekazywania pracownikom informacji o zagrożeniach występujących na stanowiskach pracy, informacji o udzielaniu pierwszej pomocy, obowiązki pracodawcy dotyczące bezpieczeństwa zbiorowego w razie bezpośredniego zagrożenia dla życia i zdrowia pracowników. Obowiązki te wynikają z art. 207 zn. 1, art. 209 zn. 1 – 209 zn. 3 KP.
Obowiązki pracodawcy prewencji pośredniej. Dotyczą obszaru BHP, ale nie są związane z indywidualnym bezpieczeństwem i nie decydują o bezpieczeństwie zbiorowym.Typy obowiązków:
- Obowiązki pracodawcy prowadzenia rejestrów
- Obowiązek pracodawcy tworzenia służb BHP art. 237 zn. 11 KP oraz obowiązek tworzenia komisji BHP art. 237 zn. 12 KP.
- Obowiązki pracodawcy o charakterze edukacyjnym – bhp dla pracodawców. Chodzi o edukację samego pracodawcy. Art. 237 zn. 3 par. 2 zn. 1 – wymaga od pracodawcy poddania się szkoleniu dot. BHP i wymaga powtarzania tych szkoleń. Szkolenie wstępne przy rozpoczęciu działalności i okresowe podczas wykonywania działalności. Art. 207 par. 3 – pracodawca jest zobowiązany znać przepisy o ochronie pracy i zasady BHP.
Pracodawca nie tylko ma zadbac o zasady BHP ale również o badania pracowników
OdpowiedzUsuńTo co wymieniłaś to podstawowe obowiązki pracodawcy. Szkoda tylko że mało które zakłady pracy dbają np. o abonamenty medyczne dla pracowników i ich rodzin http://www.aszkolenia.pl/1740/czym-zajmuje-sie-medycyna-pracy.html wiadomo składki a to sa też dodatkowe koszta.
OdpowiedzUsuń