piątek, 4 stycznia 2013

Obowiązki pracownika w zakresie BHP - skutki ich niewykonania


Obowiązki pracownika w zakresie BHP

Wg polskiego modelu prawa ochrony pracy, a więc w tym także ochrony zdrowia pracownika, pracownik jest w pierwszej kolejności podmiotem obowiązków. Wynika to jednoznacznie z art. 211 punkt 5 KP, który stanowi: "w szczególności podstawowym obowiązkiem pracownika jest poddawać się wstępnym, okresowym, kontrolnym  oraz innym badaniom lekarskim i stosowanie się do wskazań lekarskich". 



Z treści tego przepisu wynika, że pracownik jest zobowiązany wykonywać, poddawać się decyzjom lekarza profilaktyka. Jednak to nie lekarz jest stroną stosunku pracy. W pierwszej kolejności to pracodawca jest zobowiązany wykonać orzeczenie lekarskie i wydać stosowne polecenie pracownikowi. Innymi słowy nie może pracownik bez wiedzy pracodawcy zastosować się do orzeczenia lekarskiego. Kolejność jest następująca: najpierw orzeczenie wiąże pracodawcę, który na podstawie orzeczenia wydaje stosowne polecenie pracownikowi. Inną normą, która jest podstawą do wyznaczenia zakresu obowiązków pracownika w dziedzinie badań profilaktycznych jest art. 100 §2 punkt 4 KP, który jest przepisem dot. różnych powinności, a więc w tym także obowiązku poddania się badaniom, jest to obowiązek dbałości o dobro zakładu pracy. Jeśli pracownik nie podda się poleceniu wykonania określonego badania to stanowi to zagrożenie dla interesu pracodawcy, ponieważ pracodawca nie może go dopuścić do pracy i płaci mu postojowe. Podstawą normatywną tego obowiązku poddania się badaniom są sformułowania zawarte w art. 229 KP. Stanowi się w nim, iż badaniom lekarskim podlegają pracownicy. Pracownik jest zatem podmiotem obowiązku.
            Odmowa poddania się takiemu badaniu może oznaczać dla pracodawcy:
-      prawo do zastosowania kary porządkowej
-      może być potraktowane jako ciężkie naruszenie przez pracownika podstawowego obowiązku wynikającego z art. 211 punkt 5 KP i zastosowanie rozwiązania niezwłocznego z winy pracownika – art.52 KP

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz