sobota, 5 stycznia 2013

Szkolenia BHP dla pracowników


Szkolenia bhp dla pracowników

Przeprowadzenie szkoleń bhp to obowiązek pracodawcy, którego podstawą prawną jest art. 2373 i następne kodeksu pracy

Zgodnie z art. 2733 KP nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bhp. Z §2 tego przepisu wynika, że pracodawca jest obowiązany przeprowadzić przeszkolenie pracownika w zakresie bhp przed dopuszczeniem go do pracy oraz przeprowadzenie okresowych szkoleń w tym przedmiocie.


Zakres podmiotowy tego obowiązku przeprowadzenia szkoleń bhp.
Nie ma ograniczeń podmiotowych po stronie pracodawcy. Obowiązek pracodawcy przeprowadzenia szkoleń bhp ma charakter powszechny. Każdy pracodawca, niezależnie od charakteru pracodawcy ( czy to osoba fizyczna, czy jednostka organizacyjna) ma obowiązek przeprowadzić szkolenie. Niezależnie od celu zatrudniania pracowników, jak również niezależnie od liczby zatrudnianych pracowników, pracodawca ma obowiązek przeprowadzić szkolenie. Ta powszechność po stronie pracodawcy oznacza powszechność szkoleń bhp po stronie pracowników. Każdy pracownik niezależnie od podstawy zatrudnienia pracowniczego (a więc czy to na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania) każdy pracownik musi się poddać takiemu szkoleniu. Niezależnie również od wymiaru czasu pracy, a więc czy jest on zatrudniony w pełnym czy niepełnym etacie, ma obowiązek poddać się szkoleniu.

Odpowiedzialność pracodawcy za nieprzeprowadzenie szkoleń będzie podobna jak w przypadku odpowiedzialności za nieprzeprowadzenie badań profilaktycznych, niewystawienie skierowania na badanie. Skutki będzie mógł wywodzić pracownik, PIP. Te skutki będą mogły także polegać na odpowiedzialności cywilnej, szczególnie wtedy gdy treść szkolenia była niewystarczająca aby pracownik mógł uzyskać cel szkolenia: wiedzę na temat przepisów i zasad bhp i umiejętności bezpiecznego wykonywania pracy.


Cel szkoleń bhp
Celem jest uzyskanie wiedzy na temat przepisów i zasad bhp. Tym celem oprócz tego jest także nabycie umiejętności wykonywania pracy na określonym stanowisku, nie jest to jednak uzyskiwanie kwalifikacji zawodowych.
Rodzaje szkoleń
Zarówno kodeks jak i rozporządzenie (j.w.) przewidują dwa rodzaje szkoleń:
  1. Szkolenia wstępne, które mają postać szkolenia wstępnego ogólnego oraz szkolenia wstępnego stanowiskowego
  2. Szkolenia okresowe.
Szerzej na temat rodzajów szkoleń w następnym poście!

7 komentarzy:

  1. Będąc na kursie pracowniczym www.qualityguide.pl czuję, że naprawdę dobrze trafiłem. Kurs prowadzony był naprawdę bardzo fachowo.

    OdpowiedzUsuń
  2. Będąc na kursie pracowniczym www.qualityguide.pl czuję, że naprawdę dobrze trafiłem. Kurs prowadzony był naprawdę bardzo fachowo.

    OdpowiedzUsuń
  3. Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Szkolenia są niezbędne ale badania jak najbardziej.

    OdpowiedzUsuń
  5. Szkolenia są bardzo ważne tak samo jak badania u lekarza medycyny pracy, ale szkoda że mało który pracodawca zapewnia abonament medyczny dla pracownika i rodzin http://www.aszkolenia.pl/1740/czym-zajmuje-sie-medycyna-pracy.html to fajne rozwiazanie.

    OdpowiedzUsuń
  6. Zgadzam się, szkolenie z bezpieczeństwa i higieny pracy to konieczność zanim rozpocznie się tylko pracę i potem okresowo szkolenia trzeba powtarzać. A gdzie szukacie zatrudnienia? Tutaj macie polskie portale pracy - zestawienie i charaktrystyka. Możecie prześledzić na którą stronę warto wejść i gdzie znajdziecie najlepsze ogłoszenia.

    OdpowiedzUsuń
  7. To prawda takie sprawy są ważne i jako pracownik czy pracodawca także musimy pamiętać o środkach ochrony indywidualnej. W moim przypadku na pewno są to specjalne rękawice dziane https://znaki-bhp.pl/ochrona-rak/rekawice-dziane-i-tkaninowe-ochronne których na co dzień używam.

    OdpowiedzUsuń