środa, 2 stycznia 2013

Skierowanie na badanie profilaktyczne pracownika


Skierowanie na badanie profilaktyczne pracownika

Obowiązkiem pracodawcy związanym z badaniem profilaktycznym jest wystawienie pracownikowi skierowania na badania lekarskie w chwili uiszczenia się przesłanek przeprowadzenia badania wstępnego, badania kontrolnego, badania okresowego. 


Zgodnie §4 rozporządzenia w sprawie badań lekarskich dla pracowników skierowanie musi określać:
a)      rodzaj badania profilaktycznego( wstępne, okresowe, kontrolne)
b)      musi wskazywać precyzyjnie stanowisko lub stanowiska pracy
c)  pracodawca powinien maksymalnie precyzyjnie określić zakres czynności jakie w związku z zajmowanym stanowiskiem pracownik będzie wykonywał
d)     pracodawca powinien wskazać wyniki badań czynników szkodliwych dla zdrowia występujących na stanowisku pracy, które będzie zajmowane przez pracownika
e)    dokładnie wskazać lekarza profilaktyka, z którym to pracodawca zawarł umowę zgodnie z art. 12 ustawy o służbie medycyny pracy

Treść skierowania decyduje o zakresie badań medycznych, które przeprowadzi lekarz profilaktyk. Jeżeli pracodawca nie uszczegółowi poszczególnych elementów to może dojść do przeprowadzenia badań niepełnych i może dojść do dopuszczenia pracownika do pracy na podstawie oczywiście błędnego orzeczenia lekarskiego.
            Czy pracodawca ma prawo umieścić w skierowaniu jeszcze inne informacje niestandardowe, które byłyby podstawą objęcia pracownika badaniami medycznymi w szerszym zakresie? Chodzi o problem zdrowia psychicznego. Czy można w skierowaniu w ramach czynników szkodliwych napisać, że stanowisko zajmowane przez pracownika i stan zdrowia pracownika wymaga także badań zdrowia psychicznego? Treść skierowania nawet jeśli narusza prywatność to służy to temu aspektowi społecznemu, ochrony zdrowia pracownika. W treści takiego skierowania jeżeli pracodawca uzna że jest to uzasadnione jego generalnym obowiązkiem ochrony zdrowia i życia, mogą być wskazane i inne okoliczności, które zdaniem pracodawcy wymagają weryfikacji medycznej.

Orzeczenie lekarskie wydane na podstawie badań profilaktycznych jest dla pracodawcy co do zasady wiążące. Pracodawca ma obowiązek wykonać orzeczenie lekarskie. Ten obowiązek będzie bezwzględny gdy orzeczenie lekarskie będzie negatywne dla pracownika tzn. niezdolny do wykonywania pracy na określonym stanowisku. Będzie to obowiązek tylko względny do zastosowania się do orzeczenia lekarskiego jeżeli to orzeczenie będzie pozytywne. Pracodawca bowiem zawsze ma obowiązek weryfikować treść orzeczenia lekarskiego. Ta weryfikacja już wydanego orzeczenia dokonuje się na podstawie §5 rozporządzenia w sprawie badań profilaktycznych. Zgodnie z tym §5 pracodawca, ale także pracownik mają prawo w terminie 7 dni od otrzymania orzeczenia lekarskiego złożyć wniosek o ponowne badanie za pośrednictwem lekarza, który wykonał badanie podstawowe. To ponowne badanie wnioskowane czy to przez pracodawcę czy pracownicę musi być wykonane wyłącznie w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy. Pracodawca tu nie ma wyboru lekarza profilaktyka, który wykonał by to badanie. To badanie w WOMP powinno być zrealizowane w ciągu 14 dni od złożenia wniosku o takie badanie. Dopiero wynik tego badania ponownego jest ostatecznym. 

Przy obowiązku pracodawcy zastosowania się do orzeczenia lekarskiego należy również stwierdzić, iż jeśli z orzeczenia lekarskiego wynika przeciwwskazanie do wykonywania choćby jednego z obowiązków pracowniczych to rozwiązanie na tej podstawie umowy o pracę jest rozwiązaniem uzasadnionym. 

1 komentarz:

  1. Bez badań nie powinno się zaczynać pracy w ogóle. Z tego co widzę to na szczęście zdecydowana większość pracodawców tego przestrzega. Pracownik, zwłaszcza młody może jeszcze nie wiedzieć jak istotne są badania właśnie. I to w każdym zawodzie. Oferty pracy magazynier z całej Polski tu macie jak jesteście na etapie szukania. Portal godny polecenia.

    OdpowiedzUsuń